BALATÓN – osemdesiate roky 

Cieľom projektu je vytvorenie inscenácie pouličného divadla. Predstavenie pre dvoch hercov postavené na humore a satire z čias, kedy bolo jazero Balatón rajom dovolenkárov z krajín Východného bloku. V časoch kedy mútne bahnové jazero malo byť náhradou mora pre ľudí zo socialistických krajín. Celý príbeh sa odohráva na pôvodnom vodnom bicykli, ktorý bude konštrukčne prerobený a prispôsobený na pohyb – jazdu na námestí, pešej zóne, ulici.

Projekt Balaton 1982 nebude iba dvojica hercov na vodnom bicykli, ale aj malý historický exkurz do uniformnej doby, hudby a módy osemdesiatych rokov. Cesta k moru na Západ bola pre drvivú väčšinu obyvateľov krajín Varšavskej zmluvy nedosiahnuteľnou métou. Projekt má byť odrazom našej spoločnosti v období transformačného procesu, akýmsi satirickým divadlom, ktoré podporuje kritické myslenie, šíri občianske hodnoty a chce pripomínať, že sloboda a demokracia nie je samozrejmosťou. Všetko prostredníctvom súčasného umeleckého jazyka a prostredníctvom humoru, ktorý bude atraktívny aj pre mladšie generácie.

Inscenácia sa realizuje v koprodukcii tvorcov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Myslíme si, že je nesmierne dôležité tvoriť a zároveň pobaviť živým umením, ktoré príde za ľuďmi, ale má aj pridanú umeleckú a občiansku hodnotu. 

Projekt Balatón 1982 má 5 aspektov

1. Umelecký – prináša jedinečnú divadelnú komédiu na ulici pre celú rodinu s cieľom zvýšenia kvality života a plnohodnotného umeleckého zážitku. Originálny tvar a nápadité divadlo na vodnom bicykli aké tu ešte nebolo. Pouličné divadlo je prapôvodným divadlo, vraciame sa ku koreňom divadla, ale kreatívnou a súčasnou formou. 

2. Sociálny – pre jeho dostupnosť a otvorenosť. Ponúka živé divadelné umenie aj nízkopríjmovým rodinám a komunitám, kde v dnešnej dobe na kultúrne vyžitie nezostáva finančný kredit a umelecká „obec“ je paralyzovaná okolnosťami. 

3. Geografický – mobilné divadlo dokáže šíriť umenie na tradičným miestach. Realizuje sa na ulici – v exteriéri. Jeho podstata je non-verbálna, bez slov s použitím špecifického cirkusového jazyka. Čo umožňuje jeho prenos na zahraničné scény, festivaly, podujatia.

4. Ekologický – vodný bicykel chátral v oblasti bratislavského dunajského –  Karloveského ramena. Vrak po renovácii v divadelnej dielni dostáva nový zmysel, nový život, dušu. Jeho recykláciou a úpravou na šlapacie vozidlo s kolesami bude plniť umeleckú funkciu a pohyblivá scéna.

5. Politický – upriami pozornosti na roky osemdesiate a teda transformačnej fázy socializmu, hlavným posolstvom bude karikatúra doby, sloboda a ilúzia slobody. Nenásilne a formou humoru rozoberie príbeh jedného manželského páru v širšom politickom kontexte.

Zároveň šíri hodnoty humanizmu a podporuje kritické myslenie u publika, aby sa tá doba už nikdy nevrátila. Ale zase trochu nostalgie a humoru nezaškodí 🙂